Содержимое
Коли і як парувати козу?
Зазвичай вона починається в жовтні і триває до грудня. Потомство коза виношує 5,5 міс, в такому випадку процес пологів припадає на квітень – кінець травня.
Статевозрілими тварини стають в 7 – 9 місяців. До парування особина допускається тільки після досягнення півтора років. Правильно розпізнати козу у якій почалося полювання дуже легко. Тварина стає неспокійним, це супроводжується втратою апетиту. Статеві органи можуть почервоніти і набрякнути, з них назовні виділяється слизова субстанція. Намагаючись звернути увагу протилежної статі самка активно бекає. При проведенні рукою по спинці вона податливо зігнеться і присяде. Всі ці ознаки судять про те що коза готова прийняти козла. У кіз, як і інших тварин по різному протікають ці процеси. Існують матки у яких не відразу можна виявити початок полювання. В такому випадку козу закривають з козлом в одному загоні на 2 – 3 дні, після чого і настає полювання. Фермери в Німеччині користуються народними методами. В осінній період вони обтирають козла вівсяної дертю, запах тіла виділяє феромони. Навесні цьому корм підсипають в основну їжу самки. Парування правильно проводити через 11 – 22 години після початку полювання, це пов`язано з овуляцією і виходом яйцеклітини. Заплідненість в даному випадку висока, показники коливаються в межах 72 – 86%.
Ручна злучка проводиться під наглядом досвідчених заводчиків. Матку вибирають за допомогою пробників. На одну козу припадає одна особа чоловічої статі. Погуляли кізок мітять і не допускають щоб один і той же самець запліднив дану самку. Перед спарюванням її потрібно правильно зафіксувати в верстаті. Жодній нормальній садки цілком достатньо для того, щоб настала вагітність.
Дане відео показує як під контролем людини проходить ручна злучка кіз.
Вільна злучка не контролюється з боку людини. Протягом всього случного сезону козли самі шукають і покривають маток, які прийшли в охоту. З точки зору організації процесу це найпростіший і мало витратний вид злучки. Однак при такому способі складно перевірити наскільки раціонально використовуються виробники. Часто спостерігаються випадки коли козел на початку сезону покрив 2 – 3 кози, а після протягом декількох місяців ними не цікавиться. Винахідливі фермери розділяють самців від самок мінімум на 5 – 6 годин на день, дозволяючи відпочити один від одного.
Гаремна злучка полягає в тому, що один козел призначений для групи маток чисельністю 25-30 голів. При такій парування відбувається повний контроль походження потомства.
Особливості штучного осіменіння наочно представлені на відео уроці.
Завдяки інтенсивному годівлі і правильній роботі селекціонерів коза здатна траплятися і виношувати дитинчати в будь-який час року. Користуючись цим козівники проводять запліднення два рази за один календарний рік в осінній і весняний періоди, отже, приплід з`являється влітку і взимку. Такі заходи істотно підвищили вироблення молока, тепер цінне джерело білка і вітамінів доступний споживачам цілий рік.
На 16 – 30 добу після народження козеня спостерігається найсильніша полювання. Звичайна вона триває 1 – 2 дні, якщо її пропустити, то наступна настане через 2 – 3 тижні. Пропускаючи течку можна подовжити період лактації, при цьому буде упущений другий окот. При одноразовому приплоді, для отримання молока круглий рік стадо поділяють на 2 частини. Одну запліднюють восени, а другу в весняний період. Саме початок весни вважається найкращим часом для окоту. У цей період починає активно рости свіжа трава, так необхідна молодій мамі.
Тривалість життя кози становить близько 10 років, а репродуктивні здібності 3 – 8 років, в залежності від першої злучки. Молодих кізок первородок слід схрещувати з невеликими козлика, а ось самок старшого віку случают з великими і плідними козлами. Дорослий самець за один случний період може покрити до 50 кіз. Для максимального використання запліднювач на добу проводять не більше 2 садок тривалістю 4 – 5 годин. Самець зобов`язаний виростати з плодовитого сім`ї, бути здоровим і мати міцну статуру. У ньому повинні поєднуватися типові якості, притаманні для даної породи.
Козу вважають відгуляли, якщо через 3 тижні після парування вона не приходить в охоту. На великих фермах таких маток переміщують в інший загін. Сукозная коза починає бути обережним і плавно ходити, вона стає статечної і більш спокійною. Вим`я набухає і гладшає. При натисканні на нього, коза присідає. У вагітної спостерігається
підвищений апетит, для нормального розвитку плода в корми додають кальцій у вигляді крейди. За 35 – 40 днів до окоту починають поступово зменшувати кількість добових доек, щоб до моменту пологів коза НЕ доїлася взагалі. Вагітність триває 147 – 150 днів. А через місяць матку можна парувати знову.
Відео урок по підготовці кіз до пологів
Про початок пологів свідчать кілька ознак. Тварина перестає їсти, стає неспокійним і постійно бекає. Вим`я ще більше збільшується в розмірах, починають відкриватися родові шляхи. Процес пологів тривати 1 – 3,5 години. Послід відходить через 1,5 – 2 години, щоб прискорити цю процедуру коза облизує новонародженого. Якщо пологи ускладнені і затягуються за часом потрібно викликати ветеринара. Козенята будуть випивати все молоко у матері, тому козівники переводять їх на штучне годування.
Перш ніж зайнятися розведенням кіз в своєму господарстві, потрібно зважити всі за і проти. Визначити відповідний спосіб парування, який є правильним і оптимальним для вашої ферми. Придбати породистих виробників в перевірених господарствах.
Ознаки полювання у кози
Кожен фермер, на подвір’ї якого проживає парнокопитних тварина під назвою коза, коли то зіткнеться з питанням: коли ж коза приходить в полювання? Як це проявляється? Коли приходить полювання після окоту? Скільки днів триває полювання? На ці та інші питання відповість дана публікація.
Перш ніж проводити злучку тварин доведеться визначити ознаки охоти у кози. Якщо полювання у кози тільки почалася, ознаки можуть бути слабкими, або коли тічка вже закінчилася, відбувається те ж саме. Зазвичай коза приходить в полювання глибокої осені, це обумовлено еволюційно, так як потомство намагаються зробити до весни, коли багато кормів, щоб до зими воно встигло підрости. Статевий цикл кіз в середньому триває три тижні, від вісімнадцяти до двадцяти чотирьох днів, ці терміни індивідуальні для кожної тварини. Скільки триває сама тічка? Вона може тривати від кількох годин до кількох днів. Взимку полювання проявляється набагато сильніше, що позначається на покритті, відсотку вдалих спаровувань.
Ознаки що сама готова до спаровування
Ознаки у кожної особини можуть бути різними, багато що залежить від характеру, темпераменту вашої тварини. Статевозрілою вважається самка. Коли їй стає рік, а вага її при цьому досягає тридцяти п’яти кілограмів. При цьому краще не проводити спаровування так рано, органи ще не сформовані, вагітність буде протікати важко, потомство буде слабким. Досвідчені козівники Порада перша спаровування виробляти в півторарічному віці. При ранньому паруванні часто розвиваються запалення вимені, бувають післяпологові кровотечі. Проблеми можуть підстерігати і в самому процесі окоту, молока зазвичай такі самки дають мало, його не вистачає навіть для козенят. Юні самки дуже швидко старіють, часто хворіють. Щоб у вашому господарстві не сталося раннього довільного покриття, особин в чотиримісячному віці необхідно розділити за статевою ознакою. Випасати їх потрібно теж окремо, бажано на прив’язі.
Самці стають статевозрілими вже в шість місяців, але до спаровування вони готові не раніше ніж до року. Рано можна починати зводити самця, так як козенята від такого самця будуть слабкими, часто помирають. Козли придатні для спарювання до шести років, потім вони зношуються, вимагають зміни. Не допускайте родинних спаровувань, потомство від такої пари буде поганим, часто народжується з різними мутаціями, або мертвим. Краще тримати свого самця, який буде вчасно оглянутий ветеринаром, це дасть можливість виключити зараження самки різними інфекційними хворобами, отримати здоровий молодняк.
Основними проявами тічки є зміна зовнішніх статевих органів, вони набухають, змінюють свій колір, з рожевого на яскраво червоний. Коза неспокійна, часто видає бекаючих звуки, як би кличе самця. Коза постійно принюхується, намагаючись відчути запах партнера, при цьому вона бекає. Тварина постійно виляє хвостиком, відсуває його убік. Виділення з піхви стають більш густими, тягучими, в порівнянні зі звичайним періодом життя тварини. При полювання тварина кілька днів поводиться неспокійно, а потім всі ознаки поступово згасають. Період тічки це не тільки зовнішні прояви, організм теж готується до запліднення. Що ж відбувається з репродуктивними органами тварини? Поступово в яєчниках дозрівають фолікули з одного найбільшого, домінантного виходить яйцеклітина цей період називається овуляцією. У матці теж відбуваються структурні зміни. М’язова тканина потовщується, кровообіг збільшується, так як вона готується прийняти запліднену яйцеклітину, яка буде в ній надалі розвиватися.
Тваринники знають, що в першу охоту після окоту краще не проводити спаровування. Потомство буде дуже слабким, іноді відбуваються викидні.
Парування
Після того як вам стали помітні всі ознаки полювання, потрібно виробляти процес спаровування тварини. Перед цим потрібно показати обох тварин ветеринара, який визначить, чи здорові вони. Проведе огляд зовнішніх статевих органів козла. Буває таке, що привівши козла, самка його відганяє, значить або рано, або вже пізно. Зазвичай спарювання проводять в тихому місці, притримуючи козу за ріжки, самець сам зробить свою справу. Скільки триває спаровування? Сам період парування триває всього кілька хвилин, козел робить пару поступальних рухів, після чого настає еякуляція. Садку можна повторити ще один раз через п’ятнадцять хвилин, цей період потрібен самцеві для відновлення сил.
Існує кілька методик спарювання цих тварин.
Найпоширеніший ручний метод, коли самця призводять до тічки самиці, спаривают і відводять. Дана методика дозволяє контролювати покриття. Знати, що самка погуляла, точно вирахувавши кількість днів, визначити терміни окоту.
Гаремна злучка – це коли козел знаходиться зі стадом кіз, коли вони приходять в охоту покриває їх. Недоліками цього методу є неможливість відстежити покритих самок, деяких самець може покривати кілька разів, відсоток не покритих тварин дуже великий. Ще один, напевно, головний недолік даного методу, швидке зношування козла.
Якщо коза не підпускає самця, це може означати, що полювання ще не настала, потрібно трохи почекати, або ж просто змінити козла іншим, це їй просто не до душі. Іноді пару замикають разом на пару годин в одному загоні, тільки не кидайте їх без нагляду, а то буде неможливо дізнатися, покрив її самець чи ні. Зазвичай самки покриваються без особливих труднощів. Якщо протягом року коза НЕ вагітніє її потрібно вибракувати з стада, відправити на забій. Штучне запліднення не проводять, так як це дуже дорого. Таким методом займаються тільки заради розведення особливо породистих особин.
Період тічки після окоту
Природою закладено, що статевий цикл у тварини становить приблизно місяць. Через два тижні після окоту самка готова до спаровування. Далі статевої цикл подовжується, вирівнюється, стає таким же як до окоту. Але не варто поспішати, робити злучку на першій тічці після пологів. Дайте самці набратися сил, відновити своє здоров’я, привести всі органи, системи органів в колишнє русло. Зачекайте краще до осені, тоді потомство буде до весни, за літо воно зміцніє. Варто нагадати, що вагітність у кози триває приблизно сто сорок днів. Так, що знайте, особливих рекомендацій про те, коли проводити злучку після пологів, немає. Вирішуйте самі виходячи з ваших потреб, здоров’я тварини після окоту.
Чому самка не тічки?
Іноді фермера стикаються з такою проблемою. Тварина досягла статевої зрілості, а полювання все немає. Або ж самка раніше вже приводила здорове потомство, а тут у неї зникають будь-які ознаки полювання, більше трьох місяців не відбувається покриття. Перше, що потрібно виключити при відсутності тічки, наявність вагітності. Може бути, де то на пасовище відбулося вільне парування, а ви цього не помітили, або ж дуже пізно відібрали самців від самок, коли це було необхідно.
Однією з найпоширеніших причин, за якими немає тічки – це, зайвий всі тварини, велика кількість жирової тканини. При цьому не варто позбавляти тваринного їжі, переходити лише на одну воду, досить відкоригувати раціон, зменшивши кількість споживаних вуглеводів, жирів, збільшивши кількість рослинної клітковини. Спробуйте зробити так, щоб тварина постійно перебував у русі. Ще слід враховувати і те, що коза може прийти в охоту, а ви цього не помітите тільки тому, що ознак ніяких немає. В такому випадку необхідно зробити пробну злучку, якщо самка підпустить самця, значить вона в полюванні.
Для стимуляції охоти можна використовувати деякі методи, так званий світловий, або ж гормональний.
Світловий грунтується на тому, що тварина зазвичай приходить в охоту, коли світловий день триває близько дванадцятої години. Тому цим можна маніпулювати, якщо потрібно збільшити день освітленням в приміщенні, або зменшити, трохи затемнивши його. Таким чином, у тварини скоро буде тічка.
Для гормонального методу використовуються препарати на основі прогестерону, які вводяться в піхву, лікарською речовиною зазвичай просякнутий тампон. При цьому потрапляючи в кров, вони викликають дозрівання і вихід яйцеклітини. Цей метод можна використовувати в будь-який час року, коли вам це знадобиться. Ніколи не використовуйте простагландини на вагітних самках, вони призводять до абортів.